European Parliament - Strasbourg 14/11/2023

Το σχολειο μας στις 14 Νοεμβριου ελαβε μερος στο εκπαιδευτικό ταξίδι στο Στρασβουργο στα πλαίσια του Euroscola και συγκεκριμένα μέσω του προγράμματος «Σχολείο Πρεσβευτής της Ευρώπης».
Τα παιδιά μας επάξια μέσα από πλειάδα δράσεων κατάφεραν να ξεχωρίσουν και να καθίσουν μαζί με εκατοντάδες παιδιά της ενωμενης Ευρώπης στα έδρανα του ευρωκοινοβουλίου.
Οι μαθητές/μαθήτριες έχουν την ευκαιρία να εξοικειωθούν με τη λειτουργία των ευρωπαϊκών θεσμικών οργάνων, να συζητήσουν για τη δημοκρατία, τα θεμελιώδη δικαιώματα και τις ευρωπαϊκές αξίες, και να διατυπώσουν τις προσωπικές τους απόψεις σχετικά με τις αποφάσεις που λαμβάνονται σε επίπεδο Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Την αποστολή των 8 μαθητών μας οργάνωσε και συνόδευσε η καθηγήτρια Φιλολογικων κ. Μυραντα Ηλια.

viber image 2023 11 20 19 57 15 939