Επαναλειτουργία του Δασικού Κολεγίου

Προς μαθητές/μαθήτριες Δημοσίων Σχολείων Μέσης Εκπαίδευσης και Ιδιωτικών Σχολείων Ιδίου Τύπου και κάθε/κάθε μία ενδιαφερόμενο/νη

Σας ενημερώνουμε για το ακόλουθο:

Επαναλειτουργία του Δασικού Κολεγίου

Με βάση την απόφαση του Υπουργικού Συμβουλίου το Δασικό Κολέγιο αναμένεται να επαναλειτουργήσει τον Σεπτέμβριο του 2025. Η διάρκεια φοίτησης είναι 3 χρόνια (186 ECTS) και απονέμεται Ανώτερο Δίπλωμα στη Δασοπονία. Για σκοπούς εισδοχής οι υποψήφιοι θα εξετάζονται:

1ο στα Νέα Ελληνικά, Μαθηματικά, Αγγλικά και Γενικές Γνώσεις

2ο. Όσοι επιτύχουν στις γραπτές εξετάσεις θα περνούν από Αθλητικά/Γυμναστικά αγωνίσματα (PASS or FAIL).

3ο. Όσοι έχουν επιτύχει και στις δύο προηγούμενες δοκιμασίες θα παραπέμπονται για Ψυχομετρική Εξέταση (PASS or FAIL).

4ο. Όσοι υποψήφιοι έχουν επιτύχει και στις τρεις (3) προηγούμενες εξετάσεις/δοκιμασίες θα αξιολογούνται από τη Επιτροπή Δημόσιας Υπηρεσίας (ΕΔΥ)  για διορισμό στη θέση του Μαθητευόμενου Δασικού Λειτουργού, Κλίμακας Α3.

5ο. Όταν οι Μαθητευόμενοι Δασικοί Λειτουργοί ολοκληρώσουν με επιτυχία τις σπουδές τους, τότε η ΕΔΥ θα προχωρεί  με προαγωγή  τους στη θέση του Δασικού Λειτουργού Κλίμακας Α5(2η βαθμίδα), Α7 και Α8(i).

Περαιτέρω πληροφορίες αναμένονται να επικαιροποιηθούν στην Ιστοσελίδα του Κολεγίου.

Από την Επιθεώρηση Συμβουλευτικής και Επαγγελματικής Αγωγής,

Υπηρεσία Συμβουλευτικής και Επαγγελματικής Αγωγής, ΔΜΓΕ –ΥΠΑΝ